Strona główna

Spotkanie z nominowanymi - Kamińska, Karpowicz, Łuksza, Puławski, Włodarska

19.02.2018 13:57

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na autorskie spotkanie z pisarzami nominowanymi do 27. edycji  Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2017 roku.

6 marca 2018 (wtorek), godz. 18.00, klub Fama, ul. Legionowa 5

 

W spotkaniu udział wezmą:

 

Anna Kamińska – nominacja za książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017)

Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (2010) oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz „Wanda” (2017) i Simony Kossak „Simona” (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Jej najnowszą książką jest wydana w 2017 r. „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

(źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl/)

Ignacy Karpowicz – nominacja za książkę „Miłość” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017)

Ignacy Karpowicz – jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści „Niehalo”, „Cud”, „Gesty”, „Balladyny i romanse”, „ości”, „Sońka”. Laureat Paszportu „Polityki”, czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego najnowsza powieść „Miłość”.
(źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl/)

Mira Łuksza – nominacja za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki „Rodosłów” (Wydawnictwo Książkowe IBIS, Warszawa 2017)

Mira Łuksza – urodziła się w 1958 r. w Hajnówce. Ukończyła filologię polską i rosyjską na Filii UW w Białymstoku. Hajnówka wciąż pozostaje jej bliska, mimo że mieszka i pracuje w Białymstoku. Jest dziennikarką, pisarką, tłumaczką i redaktorem. Debiutowała w 1973 r. na łamach tygodnika „Niwa”. Od 1985 r. współpracuje z tym tygodnikiem na stałe. Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża” oraz Związku Literatów Białoruskich. Pisze po białorusku i po polsku. Wydała siedem tomików poezji: „Zamowa” (1993), „Jest” (1994), „Wiersze tutejsze” (2003), „Zwierzaczki z tutejszej paczki” (2009), „Pod znakiem Skorpiona” (2011), „Biały stok” (2012), „Rodosłów” (2017) i sześć tytułów prozy – „Dziki ptak wróbel” (1992), „Wyspa” (1994), „Babskie historie” (2001), „Dziewczynka i chmurka” (2006), „Historie z tego świata” (2008), „Życie pozagrobowe i inne” (2013).
(źródło: hajnowka.pl/)

Krzysztof Puławski – nominacja za książkę „Martwiątka” (Stowarzyszenie Schola Humana, Białystok 2017)

Krzysztof Puławski – tłumacz, pracownik Uniwersytetu w Białymstoku, stale współpracujący z Instytutem Lingwistyki Stosowanej UW. Tłumaczył takich autorów jak David Lodge, Tracy Chevalier, Raymond Carver, Michael Ondaatje czy Bruce Chatwin oraz wiersze Williama Blake’a i Williama Butlera Yeatsa, a także piosenki, między innymi Michaela Flandersa i Toma Lehrera. Autor dramatów, z których trzy ukazały się w „Dialogu” (4/2005, 4/2008, 7-8/2016), z redakcją którego współpracuje. Interesuje się przekładem oraz teatrem.
(źródło: neo.uwb.edu.pl/)

Ewa Włodarska – nominacja za książkę „Licencja na pierwszy śnieg” (Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida, Świdnica 2017)

Ewa Włodarska – mieszkanka Tykocina. Publikowała w antologiach pokonkursowych i ogólnopolskiej prasie literackiej. Autorka tomiku Perłofonia (2014 r.) wyróżnionego na Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie oraz tomiku Licencja na pierwszy śnieg (2017 r.) – Nagrody Głównej w Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2017 oraz Złotego Syfonu Scherffera w Brzegu 2017. Wiersze były tłumaczone na serbski, ukraiński, rosyjski i angielski.

Kapituła Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego w składzie: Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Dorota Sokołowska, Katarzyna Zdanowicz, sekretarz Kapituły – Danuta Anna Pieciul z listy nominacji wytypuje kandydata do Nagrody Literackiej i przedłoży swoją opinię do rozpatrzenia Prezydentowi Miasta Białegostoku.